Un nou început

După 14 ani de sindicalism, am considerat că este nevoie de un nou început, de un restart al acestei activități, de o organizație mai dinamică și reîntoarsă la nevoile membrilor de sindicat.

FSSP – Federația Sindicatelor din Sistemul Penitenciar

Astfel, am hotărât să înființăm o nouă organizație sindicală care să militeze pentru o reașezare a priorităților sistemului penitenciar plecând de la personal și terminând cu condițiile în care acesta își desfășoară activitatea.

Despre federație

Noua structură federativă se numește Federația Sindicatelor din Sistemul Penitenciar și reunește sindicate din penitenciarele Aiud, Arad, Brăila, Codlea, Centrul de detenție Craiova, Deva, Miercurea Ciuc, Oradea, Tg. Jiu, Tg. Ocna, Tulcea, Poarta Albă.

Avem semnale puternice că și alți colegi și-au exprimat dorința de a ni se alătura în viitorul apropiat.

Cu cât vom fi mai mulți cu atât vom fi mai puternici!

Blog

Informare privind discuțiile referitoare la proiectul Legii salarizării în cadrul întâlnirii dintre organizațiile sindicale din sistemul de apărare și ordine publică și ministrul Muncii

  Informare privind discuțiile referitoare la salarizare și condițiile de muncă Vineri, 29.05.2026, la sediul Ministerului Muncii, a avut loc întâlnirea dintre organizațiile sindicale din sistemul de apărare și ordine publică și domnul ministru Pîslaru pe tema proiectului Legii salarizării. Situația actuală Domnului ministru Pîslaru i-au fost puse la dispoziție de către administrație o serie …

Noua Lege a salarizarii în linie dreapta… Păcat că linia se strâmbă de când ar trebui aplicată

Ieri, Guvernul României a anunțat cu surle și trâmbițe că avem o nouă lege a salarizării. Cred că a 10-a, promovată în democrația celor care conduc România. Din păcate, nu este și democrația noastră. Să revenim, totuși, la această ultimă formă a legii salarizării. Noua lege este, de fapt, vechea lege a salarizării(L153/2017), cu o …

Atunci când nu ești decât un trepăduș frustrat, înconjurat de executanți obedienți, justiția îți dă una peste bot!!!!!!

DEX-ul limbii române: Trepăduș – 1. Persoană fără astâmpăr, care aleargă încoace și încolo (agitându-se pentru treburile altora). 1.1. Om fără demnitate, lipsit de personalitate, care se pune în serviciul altuia, pentru treburi mărunte, adesea înjositoare. Vineri, 8 mai, justiția a mai dat o palmă peste bot celor care, printr-un comportament mizerabil, încearcă să-și impună protejații, încercând …

Contact

Federația Sindicatelor din Sistemul Penitenciar (FSSP)

 

  1. Președinte: Șchiopu Petre Florin
  2. Vicepreședinte: Stere Giovani
  3. Vicepreședinte: Pasc Daniel
  4. Vicepreședinte: Lazer George

    :

  5. Secretar general: Gherghina Alexandru